Did you know ? Permanent Representatives of France to the Conference on Disarmament [fr]

PNG

Did you know ?

The first Representative of France to the Conference on Disarmament was Ambassador François De la Gorce, appointed on 28 November 1978. He was followed by 11 ambassadors in this post. The current Ambassador, Permanent Representative, Yann Hwang, was appointed on 3 August 2018.

Born in 1920, François De la Gorce began his career at the French Ministry of Foreign Affairs in 1946. He served as Deputy Permanent Representative of France to the North Atlantic Council (1968-70), Deputy Permanent Representative of France to the United Nations in New York (1970-72), Minister-Counsellor in Washington, D.C. (1972-76), and Ambassador to Argentina (1976-78). His experience in multilateral and disarmament institutions led him to be a member of the United Nations Group of Experts on Defensive Security and a member of the United Nations Secretary-General’s Advisory Board on Disarmament Matters between 1992 and 1997.

List of Ambassadors, Permanent Representatives of France to the Conference on Disarmament :

  • François De la Gorce, appointed on 28 November 1978
  • Jacques Jessel, appointed on 2 April 1985
  • Pierre Morel , appointed on 30 July 1986
  • Gérard Errera, appointed on 19 February 1991
  • Joelle Bourgois , appointed on 23 August 1995
  • Hubert Forquenot de la Fortelle, appointed on 28 January 1999
  • François Rivasseau, appointed on 8 July 2003
  • Jean-François Dobelle, appointed on 23 November 2006
  • Eric Danon, appointed on 24 August 2008
  • Jean-Hugues Simon-Michel, appointed on 1 February 2012
  • Alice Guitton, appointed on 17 August 2015
  • Yann Hwang, appointed on 3 August 2018

The Permanent Representative is at the head of a team composed by a Deputy Permanent Representative and political and military advisers. The Villa des Ormeaux houses the offices of the Permanent Representation team.

publié le 25/05/2020

top of the page